Smartwatch na budowę to inaczej inteligentny zegarek. Skoro nastała już doba bardzo popularnych telefonów inteligentnych – smartfonów – inteligentnych lodówek czy telewizorów, dlaczego nie miałaby ona dotknąć także zegarków, które przecież codziennie nosimy na swoim przegubie? Trzeba przyznać, że jest to gadżet, jaki kilkadziesiąt lat temu mogliśmy zobaczyć jedynie w filmach akcji i szpiegowskich, a jego funkcje wykraczają daleko poza pokazywanie godziny.
Jesteście ciekawi dokładnych parametrów, cech i innych ważnych kwestii, które dotyczą tego produktu? W takim razie zostańcie z nami. Na łamach poniższego poradnika podpowiadamy, jaki smartwatch na budowę jest najlepszy, a także omawiamy, na co zwracać uwagę i co to oznacza.
Czym jest smartwatch na budowę?
Zacznijmy od omówienia, co właściwie odróżnia najlepszy smartwatch na budowę od zwykłego zegarka. Posiada on system operacyjny, zupełnie jak telefon, komputer czy tablet, a to daje mu możliwość zainstalowania licznych aplikacji. Ma także systemy łączności bezprzewodowej z Internetem i innymi urządzeniami, nie mówiąc już o czujnikach, które zbierają najważniejsze informacje na temat naszego ciała czy panujących warunków. Jeśli natomiast chodzi o sam smartwatch na budowę, musi on wyróżniać się przede wszystkim wygodą oraz ogromną trwałością.
Jaki smartwatch na budowę jest najlepszy?
Od tych właśnie cech, które czynią go zdatnym do pracy na budowie, zaczniemy. Najlepszy smartwatch na budowę cechuje się przede wszystkim ogromną odpornością. Pozwala on pracować bez czającego się z tyłu głowy strachu, że przypadkiem uszkodzimy drogocenny sprzęt. Warto więc zacząć od sprawdzenia, czy jest wodoodporny i pyłoszczelny. Pamiętajmy, że taka funkcja w deklaracji producenta to nie wszystko. Sprawdźmy także jej warunki w gwarancji. Może się bowiem okazać, że pyłoszczelność działa tylko do określonego rozmiaru czy zagęszczenia pyłów. Podobnie jest zresztą z wodą. Niektóre smartwatche odporne są tylko na zachlapania, inne do określonej głębokości.
Zobacz też: Smartwatch na szczupłą rękę
A co z ekranem? Jest on dotykowy i służy do sterowania naszym smartfonem. Zwykle ma przekątną między 1 a 2 calami, choć postawniejsi panowie mogą pozwolić sobie nawet na wygodne w obsłudze zegarki do 2,5 cala. Im większy ekran, tym bardziej masywny i łatwiej nim o coś zaczepić. Z drugiej strony, łatwiej go też obsługiwać, zwłaszcza dłońmi w rękawiczkach. Jednak najlepszy smartwatch na budowę posiada ekran wzmocniony Gorilla Glass lub inną technologią zabezpieczającą go przed rozbiciem. Również mechanizm powinien być skonstruowany w taki sposób, by przy wstrząsie czy uderzeniu delikatne elementy się nie przemieszczały, a cała konstrukcja – nie popsuła.
Pasek w smartwatchu na budowę
Pasek to również bardzo ważny element. Chociaż nie wpływa on bezpośrednio na funkcje zegarka, to jednak przekłada się na wygodę i trwałość. Tutaj raczej nie ma miejsca na elegancję, jeśli nie zajmujemy kierowniczego stanowiska. Najlepszy smartwatch na budowę musi być dopasowany rozmiarem do naszego nadgarstka. Zbyt ciasny będzie nas uciskał, powodował dyskomfort, a nawet uszkodzenia skóry. Z kolei zbyt luźny przełoży się na ryzyko uszkodzenia czy to zegarka, czy siebie, kiedy się zsunie lub o coś nim zaczepimy.
Sprawdź także: Smartwatch dla seniora
Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest tu tworzywo sztuczne. Okazuje się ono odporne na działanie wilgoci i łatwe w czyszczeniu. Pyły i inne zanieczyszczenia nie wnikają w niego tak, jak skórę. Obecnie paski do smartwatchów produkuje się z elastycznego tworzywa, które łatwo dopasowuje się do ręki, co przekłada się też na wygodę. Natomiast samą kopertę, osadzoną w pasku, powinna chronić stalowa obudowa.
Smartwatch na budowę z GPS i NFC
Jedną z przydatniejszych funkcji jest GPS, służący do ustalania lokalizacji. Wbrew powszechnemu przekonaniu, odpowiada on nie tylko za nawigowanie, gdy się zgubimy albo chcemy trafić w konkretne miejsce. Zbiera też informacje o przebytej trasie, prędkości, jak również pokonanych przewyższeniach, na przykład podczas treningu. Z kolei dobry smartwatch na budowę z NFC pozwala płacić zbliżeniowo, nawet jeśli nie mamy przy sobie portfela. Gdy zrobimy się głodni lub spragnieni, nie musimy przejmować się brakiem gotówki lub karty bankomatowej. Po prostu idziemy do sklepu i płacimy zegarkiem.
Może Cię zainteresować: Smartwatch dla pań
Smartwatch na budowę z funkcją rozmowy
Zwracamy też Waszą uwagę na najlepszy smartwatch na budowę z funkcją rozmowy. Polecamy model, w którym działa ona niezależnie od smartfonu. Do tego potrzebna jest oczywiście karta SIM, jak również obecność głośnika i mikrofonu. Możemy na przykład komunikować się z osobą na żurawiu i w innych maszynach, a taka rozmowa na pewno jest wygodniejsza i bardziej praktyczna od trzymanej w ręku radiostacji czy smarfonu.
Jaki smartwatch na budowę wybrać i kupić?
Kolejną ważną sprawą jest obecność czujników. Najlepszy smartwatch na budowę sprawia, że monitorujemy swoją aktywność fizyczną, wiemy, czy nasz organizm jest zdrowy i czy nie potzrebuje więcej ruchu, a także ile jeść, by nie przesadzić, a zaspokoić swoje potrzeby. Pomagają w tym:
- Licznik spalonych kalorii,
- Krokomierz i licznik odległości,
- Monitor snu,
- Funkcje sportowe, na przykład do fitness.
- Pulsometr,
- Pulsoksymetr – mierzy nasycenie krwi tlenem,
- Ciśnieniomierz.
Zobacz również: Smartwatch dla młodzieży
Pamiętajmy, że są to tylko wskazania orientacyjne, a nie urządzenia medyczne. Oprócz tego najlepszy smartwatch na budowę może posiadać wbudowaną poziomicę i żyroskop. Może też służyć do przekazywania nam powiadomień, wiadomości czy połączeń ze smartfona, a także sterowania naszym telefonem, na przykład wyzwalania migawki w aparacie.
Gdzie kupić smartwatch na budowę?
W jakich sklepach kupić najlepszy smartwatch na budowę? Wcale nie musimy szukać go u wyspecjalizowanych sprzedawców. Równie dobrze możemy celować w popularne markety z elektroniką i sprzętem użytkowym, a także sklepy internetowe. Producenci, na których warto zwrócić uwagę, to na przykład Hammer, Garett, Garmin, Amazfit i inni.
Cena smartwatcha na budowę
Ile kosztuje smartwatch na budowę? Wszystko zależy tak naprawdę od naszych wymagań. Najtańsze urządzenie możemy kupić naprawdę za niewielkie kwoty, już od 200 zł w górę. Natomiast najdroższe modele kosztują nawet około 3000 zł. Każdy znajdzie więc coś dla swojego budżetu.
Smartwatch na budowę – opinie
Czy Waszym zdaniem takie akcesorium w ogóle przydaje się w trakcie pracy? W jakich sytuacjach najczęściej go używacie? A może jest to Wasz pomysł na prezent dla budowlańca? Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy, gdzie czekamy na Wasze opinie o smartwatchach na budowę.
Smartwatch na budowę / Ranking najlepszych
Żeby wybrać sprawdzony i polecany model, wcale nie musicie szukać daleko. Z pewnością urządzenie, które Wam odpowiada, znajdziecie wśród poniższych propozycji. Nasz ranking najlepszych smartwatchów na budowę jest na tyle różnorodny, że każdy dopasuje coś do siebie.